HERPES, nalezljivo virusno stanje
Herpes je zelo pogosta virusna bolezen in ravno tako pogosti so tudi tudi “univerzalni” ” aromaterapevtski nasveti za reševanje teh težav , ki pa se pojavljajo brez znanstvene podlage.
Virus herpes simplex pod mikroskopom (vir: https://www.utmb.edu/virusimages/VI/herpes-simplex-virus)
Herpes povzroča virus HSV (Herpes simplex virus), ki ga poznamo v dveh vrstah. Prvi, HSV-1, je v glavnem odgovoren za tako imenovani “labialni” herpes, ki se pojavi na ustnicah in obrazu. Drugi, HSV-2, je v glavnem odgovoren za genitalni herpes.
HSV je eden najbolj razširjenih človeških virusov in spada v isto družino kot povzročitelji noric, pasovca in mononukleoze. Tako kot njegovi močnejši sorodniki, cilja na kožo in živčna tkiva.
Herpes je nalezljiva bolezen, ki se prenaša z neposrednim stikom z okuženo osebo. Prva okužba s herpesom se pogosto pojavi v otroštvu in ostane neopažena. Pri odraslih, pa sta glavna načina prenosa herpesa poljub in oralni/genitalni spolni stik.
Virus vstopi v telo skozi preprosto mikrolezijo na koži ali sluznici. Ta primarna okužba pogosto ostane neopažena: pri eni od dveh oseb je ne spremljajo nikakršni simptomi herpesa. Virus nato vse življenje miruje v živčnih ganglijih, vendar se lahko v določenih okoliščinah (stres, utrujenost itd.) nenadoma ponovno aktivira, v obliki izbruhov.
Izbruhi se lahko pojavijo kmalu po primarni okužbi, ali pozneje in se čez čas ponavljajo. To so boleči izbruhi majhnih združenih mehurčkov, ki jih spremljajo mravljinčenje, pekoč občutek in srbenje, ter včasih glavobol in utrujenost. Trajajo od 8 do 15 dni in praviloma nimajo večjih posledic za zdravje, vendar so lahko moteči, če se pojavijo ob najmanj primernem času.
Pri labialnem herpesu se mehurčkasti izpuščaj pojavi vedno na istem mestu, znotraj ali okoli ust in redko v nosnici, na bradi ali licu.
Genitalni herpes se kaže z vezikularnimi lezijami (mehurčki), s srbenjem in pekočim občutkom: pri ženskah na vulvi, stenah vagine, materničnem vratu, anusu; pri moških na glavici, kožici, sečnici, anusu. Te simptome pogosto spremljata vročina in utrujenost. Če se pojavi, je lahko izpuščaj po primarni okužbi še posebej hud.
Pogostost izbruhov se razlikuje od osebe do osebe. Lahko jih je eden ali več, bolj ali manj razporejenih v času. Sprožijo jih številni dejavniki, med drugim zmanjšana imunost, utrujenost, stres, izpostavljenost soncu, povišana telesna temperatura. Izbruh herpesa lahko sproži tudi draženje spolovil, zdravljenje s kortizonom ali kemoterapija.
Zapleti se lahko pojavijo pri določenih občutljivih ljudeh, zlasti tistih z oslabljenim imunskim sistemom. Simptomi so lahko takrat resnejši in napadi pogostejši. Pri dojenčkih lahko herpes v redkih primerih povzroči zelo resno bolezen: herpesni encefalitis.
Posvetujte se z zdravnikom, če se lezije ne zacelijo po 2 tednih, v primeru vročine ali drugih zelo intenzivnih simptomih, v primeru bolezni, ki prizadene imunski sistem, če postanejo oči občutljive svetiti med napadom ali po njem, znak možnega napada na roženici.
Eterična olja za pomoč
Danes si poglejmo eterična olja, ki so najbolj učinkovita pri lajšanju in preprečevanju aft in genitalnih lezij. Eterična olja manuke in belega ingverja izkazujeta izjemno učinkovitost.
Številne študije in vitro so pokazale izjemno učinkovitost nekaterih eteričnih olj, že pri zelo nizkih koncentracijah, na viruse HSV. Večina jih je aktivnih na prostih virusih, torej pred njihovim vstopom v celice kože ali sluznice:
– Ingver in njegov zingiberen (Zingiber officinale var. album)
– Burbonska geranija” s citronelolom (Pelargonium x graveolens)
– Čajevec (Tea tree) s svojim terpineolom-4 (Melaleuca alternifolia)
– Bela sandalovina, bogata s santaloli (Santalum album )
– Niaouli zaradi alfa-terpineola (Melaleuca quinquenervia).
– Listi guave (Psidium guajava) in kopaiba (Copaifera officinalis), bogata z betakariofilenom
– Amazonski palisander z-linaloli (Aniba rosaeodora)
Poleg tega je samo eno eterično olje aktivno zunaj in znotraj celic (torej ko virus že prodre v celico): to je eterično olje manuke (Leptospermum scoparium).
Načini uporabe
Pri labialnem herpesu
1 kapljica manuke (Leptospermum scoparium), nato 1 kapljica ingverja (Zingiber officinale var album) (ali enega od drugih zgoraj navedenih eteričnih olj).
Nanesite na “žgečkljivo” območje 3-krat na dan, 7 dni.
.
Pri genitalnem herpesu
Takoj, ko se pojavi pekoč občutek in torej pred pojavom lezij, nanesite nekaj kapljic rastlinskega olja tamanu (Calophyllum inophyllum),
nato 1 kapljico manuke in 1 kapljico ingverja, (ali enega od drugih zgoraj našteih eteričnih olj).
Nanašajte na lezijo. 2-krat na dan, 7 dni.
Ne pozabite na preventivo
Stimulacija imunskega sistema
To vključuje krepitev protivirusne imunosti, in sicer poti TH1, kjer prevladujejo limfociti Natural Killer (NK), zlasti zaradi beta-kariofilena, ki je prisoten v eteričnem olju kopaibe (Copaiba officinalis), ne da bi izpustili manuko z (Z)-calamenene, ki je že naveden kot glavni virucid .
Obvladovanje stresa
Stres je velik sprožilni dejavnik za izbruh herpesa.
OPOZORILO
Nasveti, navedeni v tem članku, niso primerni za otroke, mlajše od 6 let, niti za nosečnice in doječe matere. V teh primerih poiščite nasvet zdravstvenega delavca.
Vsebina tega članka ne more nadomestiti medicinskega spremljanja, ki je nujno za postavitev diagnoze in spremljanje kliničnega in biološkega napredka.
Poleg tega je treba pri uporabi eteričnih olj predhodno preveriti njihove previdnostne ukrepe in morebitne kontraindikacije.
VIRI: