Primeri o čistosti olj
Trg, ki deluje v skladu z merili za povečanje dobička, samodejno proizvede, kar želijo njegovi kupci: kakovosten izdelek za nizko ceno ali v najslabšem primeru ponaredek. Ker so večji dobavitelji eteričnih olj pogosto tudi dobavitelji sintetičnih dišav in arom so meje kakovosti lahko zelo ohlapne. Na kakovost vplivajo številni dejavniki. Redkost eteričnih olj ali številne težave z nabavo, čakalne dobe in neuspehi pri obiranju, npr. zaradi suše in podnebnih nihanj. Vse to otežuje dostopnost, do resnično kakovostnih eteričnih olj.
Primeri zavajanja pri čistosti olj
Pravo olje niaouli npr. ni vedno enostavno najti na trgu. Celo največji ponudniki v Evropi po nekaj vprašanjih priznavajo, da trgujejo le z mešanimi ali izsledljivimi izdelki (npr.iz evkaliptusa). Enako velja za kajeput, ki ga celo priznana podjetja pogosto ne tržijo v čisti obliki.
Janež in koromač, ki pri večini dobaviteljev dišita po janeževih bombonih, nista nič manj problematična . Tu manjka svež, nekoliko zeliščen vonj pravega olja, ki je tudi manj “opazen”. Večina teh olj je obdelana z umetno ali naravno kemično spojino anetol. Je cenejše – cena je precej nižja od cene čistega olja, nad čimer se lahko zamislite. Ta olja je priporočljivo pregledati s plinskim kromatogramom.
Pravo olje verbene, vaniljev absolut in benzoin so zelo dragi. To pogosto vodi do mešanic z maščobnimi olji, alkoholom, migliolom in sintetičnimi olji (ki so cenejša). Takšne zmesi so kot v posmeh pravim poznavalcem v Franciji. Včasih jih lahko kupite le za desetino prvotne cene.
Druga pogosto uporabljena zavajanja
Mešajo se s cenejšimi olji iste rastline z drugega rastnega območja:
npr. Burbonska geranija z egipčansko geranijo, maroška mirta z mirto z Balkana, sibirska smreka s kitajsko smreko itd.
Mešajo se s (cenejšimi) eteričnimi olji iste rastline, vendar iz drugega dela rastline. Primer:
klinčkovo olje z oljem listov klinčkov, olje lubja cimeta z oljem cimetovega listja, olje nerolija s petitgrainovim oljem, olje korenine angelike z oljem listov angelike itd.
Mešajo se tudi s cenejšimi eteričnimi olji rastlin iste družine ali z istim imenom. Primer:
vzhodnoindijska sandalovina z “zahodnoindijsko sandalovino” (Amyris, ki sploh ni sandalovina), timijan s poljskim timijanovim oljem, sivka s sivkinim oljem, cejlonski cimet s cassia cimetom itd..
Mešajo se s cenejšimi olji drugih rastlin. Primer:
olje limonine trave z litseo, pačulijevo olje z oljem Balsam gurjum, rožmarinovo olje z evkaliptusom, olje verbene z limonsko travo in citralom (ex Litsea), olje bosvelije s terpentinom, olje palisandra s shiu, olje melise z “indijskim balzamom limonine trave), olje muškatne kadulje z oljem lavande, mandarinino olje z pomarančo, tako imenovani “beli” timijan s terpentinom itd.
Mešajo se z izoliranimi naravnimi ali sintetičnimi dišavami. Primer:
limonino olje z citralnimi in pomarančnimi terpeni, olje poprove mete z mentolom, evkaliptusovo olje s cineolom, geranijevo olje z geraniolom in citronelolom, olje patchulija s pentpenovimi klinčki, rožmarinovo olje s kafro, timijanovo olje s timolom ali karvakrolom, olje mete s karvonom, olje žajblja iz muškatne kadulje z linalil acetatom ali sintetičnim linalolom, klinčkovo olje z evgenolom, bergamotkino olje s sintetičnim linalolom, limonin terpen in linalil acetatom, itd.